12
Oca

Hangi Tarağı kullanmalısınız?

Daha iyi şekil alan, sağlıklı saçlara kavuşmak için kullandığınız tarağın önemi sandığınızdan daha da büyük. Banyonuzun baş köşesine saç bakım ve şekillendirme ürünlerinizi, maşa ya da düzleştiricinizi titizlikle dizdiniz. Peki taraklarınız ve saç fırçalarınız? Kullanım alanını ve saç tipini göz önünde bulundurarak doğru tarağı seçmeyi başardığınızda saçınıza da yatırım yapmış olacaksınız.

Karar vermenize yardımcı olmak için hangi tarakların ne işe yaradığını ve ne için kullanıldığını sizler için araştırdık.

Islak saçları açmaya yarayan taraklar

Duştan çıktıktan hemen sonra saçınızı taramanızı önermeyiz. Saçı ıslak ya da nemliyken taramak kopmalara ve kırıklara neden olabilir, saçın elektiriklenmesini artırabilir. Ama bu dolaşık saçlarla gezmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Tangle Teezer taraklarla saçı çekmeden ve koparmadan kolaylıkla tarayabilirsiniz. Özellikle Aqua Splash serisi ıslak saçları açmak için tasarlanmış. Eğer kontrol edilemeyen, gür ve dalgalı saçlarınız varsa geniş aralıklı ve kalın dişli  taraklardan şaşmayın. Bunlar dolaşmış saçları çözmek için idealdir ancak derinlemesine tarama yapmayacağı için saçı koparıp kırmaz. Elektriklenmeye müsait saçlar için plastik değil,  ahşap tarak kullanmak daha doğru bir karar olacak.

Saç şekillendirme fırçaları

Şekillendirme için en uygun tarağı bulmadan önce saç tipinizi ve istediğiniz saç modelini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Hacimli  bir fön oluşturmak istiyorsanız doğal kıllı bir fön fırçası kullanmanız size kolaylık sağlayacak. Metal fırçalar pratik bir şekilde saç dalgası yaratmak için ideal olsa da saçı yıpratabileceğini hatırlatmadan geçmeyelim. Saçınızı kuruturken şekil vermeyi seviyorsanız delikli ya da silikon fırçalar pürüzsüz ve ipeksi saçlar elde etmenizi sağlayacak.

Günlük kullanıma uygun taraklar

Klasik saç fırçaları hemen herkese hitap edebilir ama birkaç küçük ayrıntıya dikkat etmek gerekiyor. Özellikle doğal kıllardan yapılmış taraklar saç diplerindeki faydalı yağları saç uçlarına taşımaya yardımcı olarak parlaklık vermesiyle meşhur. Özellikle cansız ve ince telli saçlarınız varsa sık kıllara sahip fırçaları tercih edebilirsiniz. Sentetik kıllardan oluşan fırçaları normal ve gür saçlar da sevecektir. Geniş aralıklı tarak ve fırçalarınsa kıvırcık saçları daha mutlu edeceğinden eminiz.